Stassek QUICKSTAR 2.1 Vårdtvättmedel, 250 ml

För vattentäta och andningsbara hästtäcken

106 kr

(424 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 250 ml

Bara 8 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Tvättar försiktigt & sparsam
  • Med speciellt vattentätande skydd
  • Även för sadelunderlägg, damasker och mycket mer

Ofta köpt tillsammans med Stassek Equifix Läderolja, 500 ml

Stassek QUICKSTAR 2.1 Vårdtvättmedel, 250 ml 106 kr (424 kr / l)
Stassek Equifix Läderolja, 500 ml 174 kr (348 kr / l)
Totalpris: 280 kr
Beskrivning

Quickstar 2.1 är också förstahandsvalet för att tvätta svettmattor, schabrak, damasker och schabrak av lammskinn.

Baserat på vår Quickstar, som är beprövad och testad i många år, har vi tagit fram ett speciellt tvättmedel för hästtäcken med speciellt vattentätande skydd. Konventionella kraftiga tvättmedel och sköljmedel kan permanent förstöra hästtäckens vattenavvisande egenskaper. Quickstar 2.1 håller sig tätt.

Quickstar 2.1 lämpar sig naturligtvis även för att tvätta din hunds skyddskläder.

Quickstar 2.1 tvättar mycket skonsamt och är extremt ekonomisk.

Användning:
För maskintvätt, använd högst 50 ml (3 till 4 matskedar) Quickstar 2.1 och tvätta delarna i upp till 40°C. Var noga med att följa tillverkarens instruktioner. Använd under inga omständigheter fläckborttagningsmedel eller sköljmedel. Snurra lätt vid upp till 600 rpm och häng på tork.
För handtvätt, använd 25 m (2 matskedar) per 10 liter varmt vatten. Krama inte, bara krama ut den lätt. Låt delarna lufttorka i rumstemperatur.
För mycket smutsiga områden, blanda 1 matsked Quickstar 2,1 till 1 liter varmt vatten. Förbehandla fläckarna med en svamp eller mjuk borste och tvätta sedan bitarna. Använd inte fläckborttagningsmedel.

Artikelnr.: SD-785001
Innehåll: 250 ml
EAN: 4250081116923
Tillverkarnr.: 785001
Varumärken: Stassek
Doseringsform: flytande
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Stassek DIVERSIT, Fleehook 63, 48683, Ahaus, Tyskland, info@stassek.com, www.stassek.com

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Stassek QUICKSTAR 2.1 Vårdtvättmedel

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension